Drievuldigheidszondag 31 mei- A jaar – 2026

Drievuldigheidszondag 31 mei- A jaar – 2026

Johannes 3, 16-18: Jezus openbaart zich aan Nikodemus als Gods eniggeboren Zoon.

 

                                                              Geloof en ervaring: beiden heb je nodig.

 

De vraag naar God heeft altijd de mensen beziggehouden. Ook nu nog, al lijkt een hele groep dit overbodig te vinden. Zonder, zo meent men, kan je vrijer leven en beslis je zelf over je doen en laten. Een dergelijke reactie is nogal bevreemdend. In de geschiedenis zien we eerder een ander beeld terugkeren namelijk dat van de mens die niet genoeg heeft aan zichzelf en aan alles wat hem omringt en daarom op zoek gaat naar iets of iemand die hem overstijgt. Hij neemt er verschillende houdingen tegenover aan, maar doorheen alles is het een kracht waartoe hij zich aangetrokken voelt en waarmee hij een zekere verbondenheid ervaart. Blijkbaar heeft de moderne mens deze draad met het verleden doorgeknipt.

 

Wat is God? Wie is God?  Zovele generaties van mensen probeerden hierop te antwoorden en toch keert deze vraag terug in elke tijd, voor elke generatie, in elk mensenleven. Omschrijvingen werden geformuleerd, er is de boodschap van het evangelie, maar dit alles blijven nietszeggende woorden, zolang ze niet kunnen steunen op concrete menselijke ervaringen. Ditzelfde risico loopt het feest van de heilige Drieëenheid, dat wij vandaag vieren. Het kan als verouderd of vroom overkomen, sprekend over een werkelijkheid die je vreemd is of het kan voor jou een getuigenis zijn van levende mensen, die je op een verschillende wijze vertellen, hoe God het geluk behartigt in alle omstandigheden. We hebben nog maar pas de paastijd afgesloten. Week na week bleven we stilstaan bij het éne Christusgebeuren, toch restte nog deze vraag: wie is de God die dit alles mogelijk maakte en met welke bedoeling?

 

Wie is God? Vaak hebben we een negatief beeld van God en plaatsen we Hem ver buiten onze leefwereld. Hij is de Onzichtbare, de Almachtige, tegenover Wie wij mensen, in het krijt staan. Gods grootheid uit zich niet in macht en dwingelandij, wel in liefde en trouw. Daarin overschrijdt Hij al onze menselijke verwachtingen, mogelijkheden en voorstellingen. Langs de weg van vergeving en mildheid, van liefde die trouw blijft en volhardt, komt Hij naar ons toe. Plaatst God niet langer buiten het leven, maar laat Hem binnentreden langsheen al het goede en het mooie. Gelooft tevens dat Jezus Gods Zoon is, dan is alles wat Hij gedaan heeft en wat met Hem gebeurd is, het levend teken van Gods nabijheid. Hij laat zich aan ons kennen doorheen mensen en omstandigheden. Dat doet Hij, vandaag en morgen, omdat Hij ons voor altijd opgenomen heeft in de liefde, die Vader, Zoon en Geest is.

 

Padre Nikolaas Devynck o.s.b.

Monnik van Sint-Andriesabdij-Zevenkerken

Gewezen padre Infra Antenne Noord – Sint-Kruis-Brugge

 

Johannes 3,16-18:

16 Zozeer heeft God de wereld liefgehad, dat Hij zijn Eniggeboren Zoon heeft gegeven, opdat ieder die gelooft in Hem, niet verloren zal gaan, maar eeuwig leven zal hebben.

17 Want God heeft zijn Zoon niet naar de wereld gezonden, opdat Hij de wereld zou veroordelen, maar opdat de wereld door Hem zou worden gered. 18 Wie gelooft in Hem, wordt niet veroordeeld, maar wie niet gelooft, is al veroordeeld, omdat hij niet heeft geloofd in de naam van de Eniggeboren Zoon van God.

New Revised Standard Version Updated Edition (NRSVUE)

“Copyright © 2021 National Council of Churches of Christ in the United States of America. Used by permission. All rights reserved worldwide.”

Geen reactie's

Sorry, het is niet mogelijk om te reageren.