Zondag 15 juni 2025: hoogfeest van de Heilige Drievuldigheid

Zondag 15 juni 2025: hoogfeest van de Heilige Drievuldigheid

Johannes 16, 12-15: De Geest zal u tot de volle waarheid brengen

Geloven in de Drieëne God

Het feest van de Drieëne God dat wij vandaag vieren, kan een overweldigende indruk nalaten, alsof wij, mensen, in staat zijn de onpeilbaarheid van God vast te leggen in enkel zogenoemde waarheden. Doch uitgaande van onze ervaring, zoeken wij vaak naar woorden en ontbreekt het ons aan duidelijke sporen die zeggen: dààr is God. Hij is veeleer een onbekende Gekende, over wie wij slechts stamelend iets kunnen zeggen. Hij is de onzichtbare Aanwezige, naar wie wij soms tevergeefs uitkijken. Even woordeloos worden we, wanneer wij blijven stilstaan bij de vragen omtrent onszelf. Wie zijn wij? Waarom zijn we zoals we zijn: mensen die kunnen liefhebben, kwaad doen, leven doorgeven? De dagelijkse realiteit biedt ons geen sluitende antwoorden, enkel vermoedens en af en toe een moment van verwondering dat ons heel sterk aangrijpt.

 

Wanneer we terugblikken naar de grote vieringen van de laatste maanden en weken, dan hebben Kerstmis, Pasen, Hemelvaart en Pinksteren één sterke boodschap: God en de mens horen samen. Zij zijn geen twee alleenstaande werkelijkheden, geen onderlinge concurrenten of vreemden. Wat hen aan elkaar bindt, is de liefde die scheppend aanwezig is vanaf het begin. Het Boek der Spreuken tekent ons Jahwe als een Kunstenaar, die met zorg en tederheid de aarde en de zee, de wolken en de bronnen laat ontstaan. De psalmist noemt alles een kunstwerk (Ps 8) en voelt zich een kleine mens, omkleed met zoveel schoonheid en pracht, dat hij niet anders kan dan zijn verwondering uitzingen. Het besef dat alles wat bestaat, geschapen is door een liefdevolle ‘Gij’, brengt hem op het spoor van zijn eigen bestemming. Peilen naar het onzichtbaar geheim achter alles, doet hem beseffen dat God, de wereld en de mens onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Dit is een eerste aanzet om de werkelijkheid van de drieëne God in onze ervaringswereld op te nemen.

 

In de menswording van Jezus wordt God helemaal een God met-en-voor mensen. In Hem wordt ten volle duidelijk dat de Schepper van het begin geen eenzame en afstandelijke Kunstenaar is die zich, eenmaal zijn werk voltooid, terugtrekt. In Hem zien en horen wij dat Hij één en al liefde is, één en al ontmoeting en gemeenschap. De unieke relatie tussen Jezus en zijn Vader is hiervan de weerspiegeling. De diepe eenheid tussen hen beiden is daarom geen gesloten kring, maar een open ruimte waarin alles en iedereen geborgen is. Het is een stroom van tederheid die vanuit de hemel, de aarde overspoelt en die onderweg kernen van mededeelzaamheid en hoop doet ontstaan. Om God te kennen hoeven we niet steeds hogerop te klimmen.

 

Padre Nikolaas Devynck o.s.b., ere-aalmoezenier bij Defensie

monnik van Sint-Andriesabdij-Zevenkerken

 

Johannes 16, 12-15:

12“Nog veel heb Ik u te zeggen, maar gij kunt het nu niet verdragen. 13Wanneer Hij echter komt, de Geest der waarheid, zal Hij u tot de volle waarheid brengen; Hij zal niet uit zichzelf spreken maar spreken al wat Hij hoort en u de komende dingen aankondigen. 14Hij zal Mij verheerlijken omdat Hij aan u zal verkondigen wat Hij van Mij ontvangen heeft. 15Ik zei dat Hij aan u zal verkondigen wat Hij van Mij ontvangen heeft, omdat al wat de Vader heeft het mijne is.”

New Revised Standard Version Updated Edition (NRSVUE)

“Copyright © 2021 National Council of Churches of Christ in the United States of America. Used by permission. All rights reserved worldwide.”

Copyright afbeelding: bisdom Roermond

Geen reactie's

Sorry, het is niet mogelijk om te reageren.